home
Novinky/Termíny
Doka Xpress
 
Nové koncové zosilnenie nosníkov citeľne výrazne ich životnosť
V centrálnom závode v Rakúsku sa rozbehla na vysokomodernom zariadení výroba nových debniacich nosníkov H20 top. Jeho jedinečné koncové zosilnenie pôsobí na konce nosníkov ako nárazový tlmič. Výsledok: viditeľne klesajúce náklady na debnenie. Nový debniaci nosník Doka H20 top, jedna z inovácií, ktoré boli prezentované na medzinárodnej výstave Bauma 2004, je už k dispozícii aj Vám.
Experti firmy Doka skúmali prostredníctvom rozsiahleho prieskumu najčastejšie poškodenia nosníkov na rôznych typoch stavieb. Pomocou metód, známych ako "Crashtest", sa snažili zistiť, prečo až 70% všetkých poškodení nosníkov býva na koncoch. Najčastejšie príčiny sú pády a nárazy nosníkov, ktoré vznikajú nesprávnym zaobchádzaním. Tieto prípady sa zvyšujú tlakom termínov a nevyškoleným personálom. Vplyvy počasia, prílišné nasiaknutie vodou na poškodených koncoch urýchľuje proces starnutia a ďalej zhoršuje kvalitu.
Nižšie náklady vďaka vyššej životnosti
Tento poznatok nie je nový, ako ukazuje aj veľký počet koncových zosilnení, ktoré sú na trhu. Na prekvapenie inžinierov firmy Doka ani jedno takéto riešenie neobstálo skúškam podobným situáciam v praxi. Tak sa Doka rozhodla vynájsť nové spevnenie, ktoré podstatne predĺži životnosť koncov nosníkov.
Dlhšia životnosť znamená pri debnení vždy aj výrazný pokles materiálnych nákladov popr. dodatočných nákladov na projekt - tak ako pre generálneho dodávateľa, tak aj pre firmu pracujúcu s debnením.Keď sú vlastné obnovovacie investície potrebné až oveľa neskôr, alebo pri prenajatom debnení kompletne odpadnú dodatočné náklady, tak to veľmi pozitívne pôsobí na celý výsledok stavby.
Úspešná vývojová práca k úžitku používateľov
Spolupráca s externým partnerom s dlhoročnými skúsenosťami umožnila vyvinúť veľký počet rôznych variantov, vyskúšať ich a objektívne ohodnotiť - ako podklad pre čo najoptimálnejšie riešenie. Všetky skúšobné metódy vychádzali z extrémnych, ale predsa široko rozšírených situácií na stavbách a uskutočňovali sa vo výskumnom laboratóriu firmy Doka.
Nakoniec vznikla forma koncového zosilnenia, ktorá ponúka vysokú ochranu pri náraze, údere, odere a poveternostných vplyvoch. Kryt v špeciálne vypočítanom tvare z nárazutlmivej zmesi polyuretánu obaľuje obe pásnice nosníka a stredovú stojinu. Ako nejaký druh "nárazového tlmiča" ochraňuje pevne konce debniaceho nosníka Doka. Ak je to potrebné, je možné bez obáv aj klincovať na čelových a pozdĺžnych stranách krytu. Zároveň zabraňuje polyuretánový špeciálny kryt prenikaniu vlhkosti popr. rozštiepeniu koncov.
Konateľ divízie DOKA-TECHNIKA pán Ernst Pürer potvrdil: "Naše nosníky sme vylepšili preto, aby sme vyriešili stále tie isté problémy, ktoré vznikali na stavbách. Naši zákazníci tak majú k dispozícii vysokokvalitný produkt s optimálnym pomerom cena/výkon. Na základe systematických pokusov v našich laboratóriách a úspešných testov v praxi predpokladáme dvoj- až trojnásobne väčšiu životnosť nosníka."
Efektívna výroba v modernom závode
V závode na výrobu nosníkov je momentálne väčšina ročnej produkcie (okolo 6 mil. bm) debniacich nosníkov v prevedení H20 top. Vysokomoderné zariadenie s najnovšími robotmi sa stará o hospodárnu výrobu nového koncového zosilnenia nosníkov. Zariadenie potrebuje len 2 osoby, ktoré sa starajú o údržbu. Počas špeciálneho výrobného procesu sa konce nosníkov upravia do požadovaného tvaru, následne sa obalia polyuretánovou hmotou, ktorá vytvorí na nosníku špeciálny kryt.
Táto inovácia firmy Doka pomáha stavebným firmám výrazne znižovať priame náklady popr. dodatočné náklady projektu a zvyšujú ich konkurencieschopnosť. Združenie rakúskeho priemyslu pokladá túto inováciu za mimoriadne zákaznicky orientovanú a dostala ocenenie "Best Practice Beispiel".
Kraft
Najviac býva debniaci nosník zaťažený na koncoch (červené oblasti počítačovej simulácie). Nové koncové zosilnenie tu pôsobí ako nárazový tlmič.